Czy eko znaczy organic? O rodzajach kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne, organiczne czy ekologiczne to dla przeciętnego klienta terminy, które używane są jako synonimy. Oczywiście na pierwszy rzut oka tak jest ale mamy pewne różnice między tymi produktami. Warto więc bliżej się nimi zainteresować.

Kosmetyki bez grama chemii

kosmetyki bez chemiiKosmetyki ekologiczne są produkowane bez używania chemii. Technologia, która jest udoskonalana sprawia, że dostajemy produkty, które są oparte wyłącznie o naturalne składniki. Dzięki nim można skórze przywrócić równowagę, uda się wypracować odpowiednią warstwę skóry. Proces produkcji kosmetyków jest tak przygotowany, że ma minimalizować wpływ na środowisko.

Kosmetyki z natury

Jeśli produkt ma być nazywany legalnie naturalnym należy spełniać specjalne wytyczne, które przygotowane są przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych, który działa przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Jednak nie jest to tylko jedyne źródło wyznaczników, które trzeba brać pod uwagę. Mamy także specjalne instytucje, które odpowiadają za nadawanie specjalnych certyfikatów.

kosmetyki bez parabenówSkład kosmetyków naturalnych jest zestawiony w taki sposób, że nie będziemy tam znajdować sztucznych substancji. Wszystko zostaje oparte wyłącznie o ekstrakty roślin oraz składniki przygotowane w oparciu o składniki mineralne. Czasami wprowadza się również składniki, które pochodzą od zwierząt. Jeśli wybieramy produkt naturalny to możemy oczekiwać, że maksymalnie będzie tam 5% składników syntetycznych. Jednocześnie pozyskiwanie środków na produkty naturalne ma być tak realizowane, że będzie się minimalizować niszczenie środowiska naturalnego.

W kosmetykach naturalnych znaleźć można różnorakie składniki. Podstawą bardzo często są również oleje, które pochodzą z roślin. Niekiedy stosuje się emulgatory, a więc połączenie wody z olejem. W małych ilościach wprowadza się również alkohol roślinny. Mogą być również wprowadzane detergenty, które opierają się na oleju kokosowym, naturalne olejki eteryczne mają najczęściej odpowiadać za zapach realizowanych kosmetyków.