Kosmetyki mineralne – czy są naprawdę tak dobre dla nas?

kosmetyki mineralne

Na rynku kosmetyków kolorowych zaznacza się coraz większy udział kosmetyków mineralnych. Wielu producentów przedstawia w swojej ofercie tego typu kosmetyki, reklamując je jako wolne od substancji chemicznych, stosowanych w tradycyjnych kosmetykach. Jednak opinii na temat kosmetyków mineralnych jest wiele i nie zawsze są one pochlebne.

Z jednej strony dają możliwość wykreowania naturalnego makijażu i pokrycia niedoskonałości, jednak przeciwnicy podkreślają uboga kolorystykę tych kosmetyków i trudności z dobrem właściwego odcienia, szczególnie dla osób z ciemna karnacją. Pomimo tego ich popularność ciągle rośnie, co wiąże się z coraz szerszą ofertą w palecie barw i typów kosmetyków. Chemicy kosmetyczni często podkreślają, że właściwie niemal wszystkie kosmetyki dostępne w drogeriach są kosmetykami naturalnymi, ponieważ wszystkie zawierają w większym lub mniejszym stopniu składniki pochodzenia naturalnego.

Natomiast producenci przekonują, ze użycie minerałów w produkcji kosmetyków to prawdziwa rewolucja, która pozwoliła na stworzenie kosmetyków nowej generacji. W składzie kosmetyków mineralnych przeważają składniki takie jak tlenek cynku, tlenek żelaza, mika oraz dwutlenek tytanu, jednak wbrew hasłom reklamowym nie są one wcale wydobywane bezpośrednio z głębin ziemi, tylko przechodzą procesy oczyszczenia w laboratoriach. Te substancje są także w tradycyjnych kosmetykach, lecz różnica tkwi w tym, że w kosmetykach mineralnych teoretycznie zrezygnowano z dodania nadmiaru substancji chemicznych. Na liście substancji „zabronionych” są sztuczne barwniki, substancje zapachowe i konserwujące, parabeny oraz oleje mineralne, powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym.

Każdy z tych składników może negatywnie wpływać na stan skóry i powodować liczne podrażnienia. Producenci kosmetyków mineralnych zachwalają swoje produkty jako wolne od zbędnej chemii, a tym samym zdrowsze dla nas, jednak zanim zdecydujemy się na zakup lepiej dokładnie sprawdzić skład. Oferta kosmetyków mineralnych zwiększa się systematycznie pod względem kolorystyki i rodzajów produktów, a wraz z tym idzie zwiększenie się substancji chemicznych w składzie kosmetyków.

Jednak w dalszym ciągu wielu dermatologów uważa te kosmetyki za lepsze i zdrowsze, szczególnie dla osób z problemami trądzikowymi. Kosmetyki mineralne zawierają tez dwutlenek tytanu, który blokuje działanie promieni słonecznych, oraz zwiększoną ilość tlenku cynku, który pomaga w łagodzeniu podrażnień skóry.