Pyłek kwiatowy w kosmetyce

Naturalny skład kosmetyków

Pyłek kwiatowy inaczej jest określany jako pszczeli i ma w składzie ponad 200 cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Jest to produkt, który z tych z ula jest uznawany za najbardziej wartościowy. Z pyłku kwiatowego zmieszanego z niewielką ilością miodu, śliny czy nektaru powstają kulki obnóża a więc tak zwany pyłek pszczeli.

Bogaty skład chemiczny

Ze względu na wysokie stężenie białka, tłuszcze, olejki eteryczne witaminy jest to taki produkt, który używany jest w kosmetyce bardzo chętnie. Pyłek kwiatowy to taki produkt, który ma złożony skład chemiczny pyłek ma około 20% węglowodanów, znajduje się tam między innymi fruktoza, glukoza, maltoza, arabinoza, ryboza oraz izomaltoza oraz wiele innych. W pyłku mamy aż 12 kwasów tłuszczowych. Do tego dochodzi również około 30 aminokwasów, pośród których znajdzie się: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, walina, alanina, prolina, seryna, histydyna, glicyna.

Skład chemiczny pyłku

W składzie pyłku znajduje się między 20 a 40% białka. Do tego węglowodany, które również mają podobną proporcję i kilak procent tłuszczu. Oprócz tego są tam liczne składniki odżywcze w postaci mikroelementów takich jak żelazo, wapń, miedź, siarkę, krzem, chrom, selen, cynk, molibden, bor, manga_n, witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12 C, E, D, H, PP, kwas foliowy, kwercetynę. W składzie dość licznie znajdują się również enzymy oraz kwasy organiczne w tym kwas jabłkowy.

Dobry dla urody

Kosmetyki wzbogacone o ekstrakty z pyłku pszczelego wykazują korzystne działanie na skórę, włosy. Kremy oraz różnorakie balsamy z tym składnikiem będą decydować o tym, że nasza skóra będzie odżywiona, wygładzona. . Mogą to być również takie składniki, które charakteryzują się przeciwzapalnym oraz regenerującym działaniem. Pyłek to również naturalny antyoksydant, który często będzie stosowny jako produkt pielęgnacyjny dla skóry.

Znajduje także zastosowanie, w produktach kosmetycznych, które mają zbawienny wpływ na nasze włosy. Przygotowuje się również szampony z dodatkiem pyłku pszczelego dają możliwość na skuteczną walkę z łupieżem i zapobiegają w ten sposób wypadaniu włosów, będą je odżywiać. Pochodną pyłku kwiatowego jest pierzga pszczela, czyli przetworzony przez pszczoły pyłek.